بررسی سناریو تعیین محدوده های جغرافیایی یا Geofence

بررسی سناریو تعیین محدوده های جغرافیایی یا Geofence 400 400 تلاش توسعه نیک آریا

سناریو Geofence

 

 1. مقدمه
 2. چالش
 3. راهکار
 4. مزایا

مقدمه

یکی از ویژگی های پیشرفته ردیاب های تلتونیکا امکان تعریف سناریو محدوده جغرافیایی یا Geofence و هشدارهای مرتبط با آن می باشد. محدوده های جغرافیایی مناطق و نواحی تعریف شده در نقشه و یا فاصله ای نسبت به یک مکان مشخص هستند.

این ویژگی برای رعایت قوانین قرنطینه در دوران همه گیری کرونا بسیار کارآمد است و به مالکین خودروهای شخصی، دولتی و مدیران ناوگان کمک می کند. تمامی مدل های ردیاب تلتونیکا سناریو محدوده جغرافیایی  را به عنوان یکی از ویژگی های استاندارد دارا می باشند.

 

چالش

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) کرونا به عنوان یک بیماری همه گیر شناخته شده است که بیش از 150 کشور درگیر این ویروس شده اند. در اواسط ماه می سال 2020 بیش از 4 میلیون مورد مبتلا در سر تاسر جهان ثبت شده  که از این تعداد بیش از300,000  نفر فوت شده اند.

در سال 2021 به دلیل اینکه نتایج عمدتا به طول مدت شیوع ویروس کرونا و تاثیر واکنش های سیاسی بستگی داشت  گزارش و آمار دقیقی ارائه نشد.

دولتمردان تمامی کشورها در پی ضررهای مهلک اقتصادی که کرونا بر جامعه وارد کرده است سعی دارند تا مقررات قرنطینه را کمی کاهش دهند.

برای مثال در کشور فرانسه افراد برای تردد از خانه به محل کار و طی کردن مسافت های بالای 100 کیلومتر نیاز به اخذ مجوز ندارند. اما در سفرهای طولانی تر با ذکر علت سفر، گرفتن مجوز ضروری می باشد. کشورهای دیگر هم با توجه به  شاخص سلامت تعیین شده از چنین قوانینی تبعیت می کنند. با بروز مسائلی مانند قرنطینه و وضع قوانین ممنوعیت تردد، رصد و کنترل افراد با اهمیت به نظر می رسد.

چالش اساسی اینجاست که چطور رانندگان در حین رانندگی از محدوده جغرافیایی تعیین شده توسط مدیران ناوگان مطلع شوند و از آن تخطی نکنند؟

 

 راهکار

دستگاه های ردیاب تلتونیکا دارای قابلیت های فراوانی از جمله سناریو تعیین محدوده های جغرافیایی خاص هستند. محدوده های جغرافیایی مرزهای مجازی هستند که در نرم افزار AVL و به صورت آنلاین بر روی نقشه دیجیتال ترسیم می شوند.

مدیر ناوگان یا کاربر با تنظیم محدوده جغرافیایی بر روی نقشه، در زمان ورود و خروج خودرو به مناطق تعیین شده پیغامی دریافت خواهد کرد.

سناریو Geofence برای افرادی که طبق قوانین مختلف تردد، عبور و مرور می کنند و همچنین برای مدیران ناوگان شرکت های مختلف قابل استفاده است.

عملکرد این سناریو به چه شکل است ؟

خودروهای مجهز به ردیاب های تلتونیکا مانند ردیاب FMB120 به محض عبور از محدوده جغرافیایی تعریف شده با ارسال پیامک، ایمیل، زنگ خطر، چراغ چشمک زن دستگاه و یا با  فشار دادن دکمه هشدار و فعال کردن پورت خروجی ردیاب، به صاحب خودرو یا افراد تعیین شده پیام اخطار ارسال می شود.

توپولوژی سناریو Geofence

این محدوده ها می تواند به شکل دایره، مستطیل و یا هر شکل دلخواه باشد. شما به عنوان مالک خودرو با تنظیم محدوده جغرافیایی مورد نظر، هنگام ورود و خروج خودرو و همچنین منع عبور و مرور در زمان همه گیری کرونا پیام هشدار دریافت خواهید  کرد.

مثال کاربردی دیگری که برای سناریو Geofence وجود دارد اطلاع از وضعیت تردد فرزندان است. در صورتی که فرزندتان دستگاه ردیاب شخصی تلتونیکا (TMT250 یا GH5200) را به همراه داشته باشد، با اعمال این تنظیمات می توانید عبور و مرور فرزندتان در نواحی جغرافیایی مشخص شده را رصد کنید تا هر روز سر وقت در مدرسه حاضر شود و قبل از ساعت منع عبور و مرور به خانه برگردد.

همانطور که ذکر شد این قابلیت بر روی تمامی ردیاب های تلتونیکا، چه ردیاب های دسته خودرویی و چه ردیاب های شخصی وجود دارد.

زمانی که خودرو  شما توسط شخص ناشناسی  از محدوده جغرافیایی تنظیم شده حرکت داده شود، به شما پیام هشدار ارسال می شود. تعریف مکان هایی که در آن تردد بیشتری دارید مانند محل کار و فروشگاهای مورد علاقه، باعث صرفه جویی در وقت وهزینه شما خواهد شد. برای مثال سناریویی را متصور شوید که قرار است از یک فروشگاه خریدی انجام دهید ولی این امر فراموشتان شده است. به محض ورود به محدوده فروشگاه مورد نظر پیام هشدار دریافت می کنید و به این شکل هیچ خریدی فراموش نمی شود. مکان هایی را که شما دوست ندارید اعضای خانواده تان وارد آن شود را هم می توان از طریق سناریو Geofence تنظیم کرد.

در کاربردهای سازمانی ردیاب های تلتونیکا، شما به عنوان مدیر ناوگان با تنظیم محدوده جغرافیایی  می توانید فعالیت هایی نظیر زمان ورود و خروج به محل کار و جلوگیری از ورود کارکنان به قلمرو و نواحی ممنوع را رصد کرده و پیام هشدار در زمان مناسب برای آن ها ارسال کنید.

شرکت تلتونیکا با ارائه سناریو Geofence و طیف گسترده ای از ویژگی های مفید شما را در جهت کنترل خودرو و ناوگانتان به طرق مختلف یاری می رساند.

 

مزایا

 • افزایش سود شرکت ها در دوران همه گیری ویروس کرونا و تسهیل رعایت قوانین محدودیت تردد در برخی از کشورها
 • حفاظت از خودرو و جلوگیری از سرقت آن
 • افزایش هماهنگی بین ناوگان شرکت ها و تصمیم گیری راحت بر اساس اطلاعات دقیق موجود از وضعیت حمل و نقل
 • افزایش قابل توجه نظم و مسئولیت پذیری رانندگان و کاهش خطاهای انسانی
 • مناسب برای تمامی بخش های بازار، مثل مالکین خودروهای شخصی و مدیران ناوگان
 •  دسترسی آسان از طریق تلفن های هوشمند، تبلت، لب تاپ و کامپیوتر
 • رصد لحظه ای ناوگان شرکتی از طریق اطلاعات ثبت شده به صورت کاملا قانونی