راهکار هوشمند نگهداری و تعمیرات ناوگان شرکت ها

راهکار هوشمند نگهداری و تعمیرات ناوگان شرکت ها 400 400 تلاش توسعه نیک آریا

 

  1. مقدمه
  2. چالش
  3. راهکار

 

مقدمه

کارایی ناوگان در شرکت ها جهت انجام امور مرتبط بسیار مهم است. اگر کسب و کار آن شرکت به صورتی باشد که با مشتری نهایی در تعامل است، آن­ها  انتظار دارند کالاهای خود را به موقع تحویل بگیرند لذا هر موضوعی که باعث تاخیر شود باید به حداقل برسد یا حذف شود. از طرفی اگر آن شرکت بخواهد منافع مالی خود را افزایش دهد، برآورده کردن این نیاز ضروری به نظر می رسد. نگهداری و تعمیرات به موقع و نگهداری از وسیله نقلیه با استفاده از دستگاه های GPS می تواند تاخیرات را تا حد زیادی کاهش دهد و در نهایت به رشد منافع مالی شرکت کمک کند.

در هر کسب و کاری نیاز به تعمیرات به موقع و نگهداری از ناوگان بسیار ضروری است و این موضوع باعث افزایش بهره وری، کاهش هزینه­ ها و رضایت کارفرما، کارمندان و مشتریان از خدمات سازمان مربوطه می­ شود.

 

چالش

حفظ سلامت ناوگان شرکت­ ها امری حیاتی است. از دست دادن یک یا چند وسیله نقلیه به دلیل خرابی های غیر منتظره می تواند عوارض قابل توجهی را برای شرکت ایجاد کند. علاوه بر این استفاده از روش ­های سنتی مانند ثبت سوابق تعمیر و نگهداری درکاغذ، سخت، زمان بر و ناکارآمد است. در این وضعیت­ ها احتمال اشتباهات فردی نیز وجود دارد که این خود می تواند منجر به تاخیر در تعمیر و نگهداری وسایل نقلیه، اختلال در انجام امور و افزایش هزینه های پیش بینی نشده شود. در بدترین حالت ممکن است سلامت رانندگان خودروها نیز به خطر بیفتد.

 

راهکار

برای اجتناب از بروز بی نظمی در تعمیرات و نگهداری وسایل نقلیه و آسودگی خیال مدیران ناوگان شرکت ­ها، تلتونیکا راهکاری جامع ارائه داده است. فرآیند تعمیرات و نگهداری ناوگان را می توان با کمک دستگاه ردیاب FMB001 تلتونیکا به صورت هوشمند پیاده سازی کرد. هرچه تعداد ناوگان شرکتی بیشتر و ابعاد آن­ها بزرگتر باشد این راهکار برای مدیر کسب و کار جذاب تر است.

در این راهکار پیگیری برنامه های تعمیرات و نگهداری از ناوگان و انجام سرویس­ های دوره ای با تنظیم یادآوری زمانی که بر اساس مسافت پیموده شده یا سایر پارامترهاست، قابل انجام است. علاوه بر این اطلاعات مربوط به کدهای خطا و سایر مشکلات نیز برای مالک یا مدیر ناوگان ارسال می شود که این باعث برنامه ریزی و حل مشکلات در زمان مناسب می شود.بهترین انتخاب برای پیاده سازی این راهکار استفاده از ردیاب های دیاگی تلتونیکا که به صورت مستقیم به پورت OBDII خودرو متصل می شود است.

داده های مورد نیاز برای پیاده سازی این راهکار شامل موارد زیر می شود.

  • اطلاعات مربوط به کیلومترشمار یا مسافت طی شده: داده های مسافت طی شده با استفاده از کیلومتر شمار مجازی یا دریافت اطلاعات کیلومتر شمار واقعی از کامپیوتر خودرو(ECU) قابل دریافت است.
  • DTC (کدهای تشخیص خطا): بسته به پروتکل ­های ECU، نوع و سال ساخت خودرو، اطلاعات مربوط به عیوب رخ داده در خودرو و یا هر گونه کد خطای دیگری را دریافت خواهید کرد.
  • داده های تکمیلی مورد نیاز: ردیاب های متصل به OBD علاوه بر داده های مورد استفاده برای نظارت بر ناوگان، می توانند اطلاعات مفید دیگری مانند سطح سوخت، دور موتور در دقیقه، موقعیت دریچه گاز، دمای خنک کننده، وضعیت موتور و غیره را ارائه دهند.
  • دارا بودن بلوتوث و برخورداری از انواع سنسورهای بلوتوثی نیز در کسب و کارهای مختلف بسیار مهم است که در نهایت منجر به اطمینان از سلامت کالاهای حمل شده می شود. با اندازه گیری دما، رطوبت و پارامترهای بسیاری توسط سنسورها، مطمئن می شوید که کالا در شرایط مناسب تحویل مشتری نهایی می شود.

راهکار هوشمند نگهداری و تعمیرات