ردیابی ماشین آلات و محموله های معدنی چقدر اهمیت دارد؟

ردیابی ماشین آلات و محموله های معدنی چقدر اهمیت دارد؟ 400 400 تلاش توسعه نیک آریا

 

  1. مقدمه
  2. چالش
  3. راهکار

 

1.مقدمه

صنعت معدن یک صنعت بسیار خاص است که برای مدیریت همه جانبه و یکپارچه آن به تجهیزات دقیق و با کیفیتی نیاز است. شرکت­های معدنی علی­رغم متمایز بودن و مواجهه با مسائلی که صنایع دیگر درگیر با آن نیستند، می­ توانند به لطف فناوری فعالیت­ های روزانه خود را به صورت یکپارچه مدیریت کنند. ردیابی ماشین آلات معدنی به چالش­هایی که امروزه صنعت معدن با آن روبرو است کمک می­ کند و از هزینه ها و ضررهای ناخواسته جلوگیری می­ کند.

 

2.چالش

در صنعت معدن چالش­های متعددی در مراحل مختلف وجود دارد. با توجه به این­که معادن معمولا در نقاط دورافتاده واقع شده­ اند با چالش لجستیک روبرو هستند که برای حل آن نیاز به رصد وضعیت حمل و نقل برای جابجایی تجهیزات سنگین و حمل محصولات معدنی می ­باشد.

در سایت­ های استخراج و در مناطق وسیع اطراف آنها، ممکن است ارتباط شبکه در دسترس نباشد، یعنی هیچ یک از شبکه ­های سلولی (2G و 3G و4G ) نمی­ توانند برای ارسال اطلاعات و ایجاد ارتباط مورد استفاده قرار بگیرند. این در حالی است که شبکه ماهواره ­ای ایریدیوم کل سطح زمین را می­ پوشاند و امکان انتقال داده­ ها را به راحتی فراهم می­ کند.

مدیریت ناکارآمد می­ تواند به سرعت باعث افزایش هزینه ­ها شود. با ردیابی ماشین آلات معدنی بارگیری شده، شرکت­ها مطمئن می­ شوند که زمان بیش از حد در جاده­ ها هدر نمی­رود و احتمال سرقت محموله­ ها نیز کاهش پیدا می­کند. پس ضروری است که محموله  دائماً تحت نظارت باشد و از محل بارگیری در معدن تا مقصد نهایی آن پایش شود.

کلید برنامه ­ریزی و سازماندهی موثر در طی فعالیت­های روزانه معدن، بدست آوردن اطلاعات به طور مداوم و بدون تأخیر است که لزوم ردیابی مکان وسایل نقلیه حتی زمانی که شبکه ارتباطی در دسترس نباشد را ایجاد می­ کند. به این ترتیب، برای یک شرکت بسیار مهم است که کنترل ناوگان خود را از دست ندهد و زنجیره تحویل خود را که شامل انواع مختلف حمل و نقل است به درستی به روز کند. همه این عوامل باعث تحویل به موقع محموله به مقصد نهایی می ­شود.

علاوه بر این داشتن اطلاعات دقیق از محموله بارگیری شده در محاسبات مربوط به حسابداری و مالی بسیار مهم است. علاوه بر این همانطور که قبلا اشاره شد موضوع سرقت محموله­ ها نیز بخاطر حجم بالای محموله­ هایی که دائما در گردش است بسیار اهمیت دارد.

 

3.راهکار

 ردیاب تلتونیکا FMB640  دقیق ترین داده­ های ردیابی را در اختیار شما قرار می­ دهد. با در اختیار داشتن چنین اطلاعاتی می­ توانید تصمیمات به روز گرفته و در حمل محموله­ ها جهت صرفه­ جویی در زمان و سایر منابع برنامه­ ریزی کنید. در نتیجه این صرفه­ جویی مالی باعث حمل ­و­ نقل محموله­ های بیشتر و موفقیت در پروژه ­های متعدد می­ گردد.

در چنین مناطقی وقتی که شبکه GSM در دسترس نیست می­توان از دستگاه TSM232 تلتونیکا برای انتقال داده به سرور از طریق شبکه ماهواره ­ای ایریدیوم استفاده کرد. ماهواره ایریدیوم تنها شبکه ­ای است که در هر گوشه از جهان کار می­ کند. در نتیجه اطلاعات بدون وقفه و مشکل در دسترس خواهند بود و این امکان برای شما فراهم است که بتوانید همیشه ردیابی ماشین آلات معدنی خود را تحت کنترل داشته باشید.

 

موضوع دیگری که می ­توان به آن پرداخت تجهیز محموله به سنسور وزن است. از آنجا که به ­وسیله ردیاب­ های تلتونیکا می­ توان به راحتی اطلاعات سنسورهای زیادی را دریافت کرد، هم امکان ذخیره سوابق دقیق مربوط به محموله ­ها و حسابداری مربوط به آن و هم امکان جلوگیری از سرقت و برخورد با متخلفان محقق شده­ است.

همچنین برای کنترل موقعیت محموله، تنظیم حصار جغرافیایی ضروری است. به عنوان مثال می­ توانید با مشخص کردن یک محدوده خاص، به محض خروج ناوگان از این محدوده متوجه موضوع شده و اقدامات لازم را انجام دهید.

یکی دیگر از اقدامات در جهت ایمن سازی محموله و ناوگان، امکان شناسایی راننده خودرو است. به طوری که فقط شخص مجاز که از قبل تعریف شده است می ­تواند از وسیله نقلیه استفاده کند. حتی امکان ایمن ­سازی رانندگان در مواقع بروز خطر نیز وجود دارد به این صورت که آن­ها دکمه ارسال هشداری که از قبل در کابین قرار داده ­اید را فشار می­ دهند و درخواست کمک آن­ها بلافاصله از طریق ردیاب تلتونیکا به مرکز ارسال می­ شود.

با استفاده از ردیاب FMB640 و اتصال آن به ECU خودرو اطلاعات مربوط به مصرف سوخت خودرو قابل دریافت می ­باشد که می­ تواند برای موارد گوناگونی مورد استفاده قرار بگیرد که همگی آن­ها باعث کاهش هزینه­ های شرکت خواهند شد.

FMB640 یک دستگاه ردیاب با قابلیت ­های فراوان به همراه آنتن های GNSS و GSM خارجی است که به برای تجهیزات معدن بسیار مناسب بوده و می­ تواند اتصال شبکه با کیفیت بالا را تضمین کنند. استفاده از ردیاب با آنتن ­های خارجی از این جهت برای معادن مناسب هستند که سیگنال­های GNSS و GSM ردیاب­ های با آنتن داخلی به راحتی توسط سطوح فلزی خودرو مسدود شده و حتی قطع می­ شوند.

FMB640 برای راه ­حل­ های پیچیده ­ای طراحی شده است که در آن یک دستگاه می­ تواند چندین کار را انجام دهد. قابلیت­ هایی مانند داده ­های CAN J1939، داده ­های میزان مصرف سوخت (J1708)، ترمینال ماهواره ­ای TSM232 متصل از طریق RS232، دو سیم کارت و امکان شناسایی راننده با iButton یا RFID از طریق اتصال 1-Wire، کارایی ناوگان شما را به حداکثر می ­رساند.

 

 

دستگاه ویژه برای این راهکار: FMB640, FMB641

دستگاه پیشنهادی برای این راهکار: FMC640, FMM640