راهکار مدیریت تجهیزات و ابزارآلات ساختمانی

راهکار مدیریت تجهیزات و ابزارآلات ساختمانی 400 400 تلاش توسعه نیک آریا

مدیریت تجهیزات و ابزارآلات ساختمانی

 

  1. مقدمه
  2. چالش
  3. راهکار

 

1.مقدمه

ساخت و ساز و عملیات عمرانی از جمله تاثیرگذارترین صنعت­ ها در یک جامعه است که به رشد اقتصادی آن جامعه کمک زیادی می­ کند. مدیریت و حراست از ابزارهای ساخت و ساز در جهت رسیدن به اهداف کسب و کاری موضوع بسیار مهمی است. فن‌آوری­ های نوین بر پایه ردیابی، فرصت‌های جدیدی را برای نظارت و مدیریت یکپارچه بر سایت‌های ساختمانی و ردیابی تجهیزات ایجاد می‌کند که نتیجه قابل‌ توجهی دارد.

 

2.چالش

در واقع سرقت در هر سایت ساختمانی و در هر کشوری به عنوان یک چالش بزرگ شناخته می­ شود. تجهیزات ساختمانی اولیه، ابزار و تجهیزات کوچک، ابزارهای برقی بسیار با ارزش و ماشین آلات سنگین هدف جذابی برای سارقان محسوب می­ شود.

متأسفانه روش‌های سنتی ضد سرقت (دوربین‌های مداربسته، برداشتن باتری ابزارآلات، قفل کردن ابزارهای کوچک‌تر، سیاست‌های سخت‌گیرانه داخلی شرکت و جریمه‌های سنگین) نیاز به سرمایه‌گذاری و یا تلاش قابل‌توجهی دارد که نتیجه‌ چندانی برای صاحبان کسب‌وکار ندارد. چالش دیگر تلف شدن وقت مدیران، سرپرست­ها و سرکارگرها است که ممکن است مقدار قابل توجهی از زمان خود را برای یافتن تجهیزات و افرادی که به دنبال آن هستند (مثل کارگران، کالاها، تجهیزات و ابزارهای مختلف) صرف کنند.

برای اینکه هر کسب و کاری تا حد امکان بهره ­وری داشته باشد و بتوان آن را سودآور نگه داشت، منطقی است که کارکنان را با روش­های نوین بر پایه ردیابی تجهیزات، تجزیه و تحلیل اقدامات و کارکرد آن­ها، دارایی­ های اعطا شده به آن­ها، ثبت ساعات کاری و غیره پاسخگو نگه داریم و بتوانیم سازماندهی بهینه­ ای بر عملکرد آن­ها داشته باشیم. بارها ثابت شده روش­های سنتی ناکارآمد، زمان‌بر و هزینه­ بر بوده و احتمال خطا در آن­ها بسیار است.

با وجود مجموعه گسترده محصولات ردیاب تلتونیکا، فناوری بلوتوث بی سیم و تفکر هوشمند، راه­کارهایی برای غلبه بر این موانع با حداکثر بازدهی وجود دارد.

 

3.راهکار

از آنجایی که ردیاب‌های خودرو و لوازم جانبی مربوطه در حال حاضر به طور گسترده در صنعت ساخت‌وساز و سایت‌های بزرگ عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در نتیجه می‌توانیم با اطمینان از آنها برای ردیابی دارایی ها و تجهیزات متعدد در مکان­های سربسته و بهینه‌سازی فرآیندهای کاری نیز استفاده کنیم. به عنوان مثال ما مدل  FMB202 با ویژگی ضد آب بودن و دارا بودن اتصال بلوتوث را به همراه یکی از محصولات جدیدمان با نام EYE Beacon که یک فرستنده سیگنال با ابعاد کوچک با درجه نفوذپذیری IP67 است را انتخاب کردیم.

در این دستگاه از اتصال بلوتوث استفاده می‌شود، زیرا سیگنال‌های GPS به اندازه کافی در مکان­های سربسته یا در نقاط کور قوی نیستند. هر ردیاب خودرو تلتونیکا حداکثر می­تواند به صد عدد Beacon در یک زمان مشخص متصل شود.

چگونگی کارکرد Beaconها به این صورت است که به طور مکرر سیگنال­ های منحصر به فردی  ارسال می کنند و دستگاه­ های ردیاب تلتونیکا آن­ها را دریافت و میزان فاصله به آنها را شناسایی و محاسبه می­کنند. پس از آن، دستگاه­های ردیاب تلتونیکا این داده­ ها را به عنوان یک شناسه تحت عنوان iBeacon، همراه با جزئیات مربوط به مکان آن، برای تجزیه و تحلیل به سرور ارسال می­ کنند. در نتیجه هر شیء یا تجهیزاتی که یک EYE Beacon به آن متصل است با اتصال به اینترنت، به‌صورت آنلاین ردیابی می‌شود.

برای ردیابی طولانی‌مدت، Beaconها را می‌توان هم به وسیله پیچ ثابت کرد و هم از یک نوار چسب معمولی استفاده کرد.

در راهکار مطرح شده، ردیاب‌های FMB202 به طور دائم بر روی سقف یا قسمت بالایی دیوار در محل ساخت و ساز نصب می‌شوند. Beaconها نیز در هر طبقه، راهروها، راه پله‌ها، پارکینگ‌ها و بر روی هر بک از تجهیزاتی که مایل به کنترل آن هستید یا حتی افراد می توان متصل کرد. همچنین ذی نفعان و مدیران پروژه می ­توانند از برنامه ­ای بر روی تلفن همراه خود برای نظارت بر Beaconها در منطقه ساخت و ساز بصورت لحظه ­ای استفاده کنند.

 

مدیریت تجهیزات و ابزارآلات ساختمانی

شکل 1: توپولوژی راهکار مدیریت تجهیزات و ابزار آلات ساختمانی

برای ایجاد حداکثر ارزش از راهکار پیشنهادی، EYE Beaconها دارای دو ویژگی مفید هستند. “رویداد نزدیکی مسافت” و “رویداد تشخیص با فیلترها”. در گزینه «رویداد نزدیکی مسافت» یک ردیاب خودرو می‌تواند مکان دقیق دارایی ای که Beacon به آن متصل شده را بسته به قدرت سیگنال بلوتوث دریافتی از آن­ها تشخیص دهد. این گزینه به شما امکان می‌دهد تا مکان‌های هر یک از تجهیزات متحرک را که در وضعیت­های «نزدیک»، «دور» و «خیلی دور» گروه‌بندی شده‌اند، با دقت رصد کنید.

در نتیجه لیستی از ابزارهای تحت نظر در هر محدوده را وجود دارد که از سمت هر کدام اعلان­های خاصی به سمت سرور ارسال می­ شود. به عنوان مثال، اگر یک شی از محدوده تحت ردیابی خارج شود دستگاه ردیاب مربوطه این اعلان را ثبت و زمان دقیق رویداد را تعیین می­کند که این اطلاعات برای بررسی دقیق موضوع بسیار کارآمد است.

ویژگی “رویداد تشخیص با فیلترها” این است که امکان گروه بندی و نامگذاری دارایی­ ها را بر اساس یک ویژگی یا ویژگی خاص برای عملیات اجرایی (مانند ابزارهای دستی، ابزارهای برقی، ماشین آلات، تجهیزات، جعبه ­ها با مواد مصرفی، پالت ها و …) یا ردیابی تجهیزات تنها یک مورد را می­ دهد. می­ توان گروهی از اشیا را انتخاب کرد و فقط ردیابی آنها را پیگیری کرد. از این روش می­ توان در مواردی که پیمانکاران زیادی در محل وجود داشته باشند بهره برد. در نتیجه این سناریوها و راهکارهای هوشمند به مرتب‌سازی، نظارت، مدیریت و بهینه‌سازی استفاده از دارایی‌ها و تجهیزات ساختمانی کمک می‌کنند.

در نهایت این راهکار باعث افزایش مسئولیت پذیری و بهره­ وری نیروی کار، افزایش ایمنی و نظم و انضباط کارگران، گردش کار بهینه، حفظ دارایی­ ها وابزار، تجهیزات، مواد مصرفی و ماشین آلات، به حداقل رساندن اتلاف منابع شرکت می­ شود.

همه این موارد با هم به طور قابل توجهی سودآوری پروژه ­ها، شهرت تجاری، رقابت پذیری و بازگشت سرمایه را افزایش می­دهند.