امنیت بالای ردیاب های تلتونیکا

امنیت بالای ردیاب های تلتونیکا 400 400 تلاش توسعه نیک آریا

امنیت ردیاب

 

 

 1. مقدمه
 2. چالش
 3. راهکار
 4. مزایا
 5. چرا تلتونیکا؟

 

1.مقدمه

ردیاب‌ها اطلاعات با ارزشی را برای کارایی بهتر کسب‌ و کارها و ایمن کردن وسایل نقلیه در برابر سرقت فراهم می‌کنند. در عین حال اطلاعاتی که دستگاه ­های ردیاب در لحظه می ­توانند ارسال و دریافت کنند می­ تواند مورد سرقت قرار بگیرد. همچنین ممکن است با پیکربندی مجدد دستگاه منجر به خرابی و یا سرقت داده­ های حساس شود. برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به ردیاب ها، لازم است تدابیر امنیتی ویژه­ ای برای ورود از تمامی روش­ های ممکن در نظر گرفته شود که به هنگام ورود غیرمجاز بتوان آن را تشخیص داد و ورود غیرمجاز را از دسترسی مجدد بازداشت که در در نتیجه ردیاب همچنان امن بماند.

 

2.چالش

ردیاب‌های خودرو اطلاعات مهم مربوط به ناوگان شرکتی و شخصی را در خود ذخیره و بصورت مداوم ارسال  می­ کنند. ردیاب­ ها قابلیت ارسال اطلاعاتی جهت بهینه­ سازی مسیر برای جلوگیری از تأخیر،کاهش مصرف سوخت، نگهداری به موقع و تعمیرات و … را دارد. در صورتی که به یک ردیاب حمله امنیتی شود یا کنترل آن از دست برود، امکان نظارت بر وسیله نقلیه از دست رفته که این می­ تواند منجر به عواقب خطرناکی شود.

سرقت یک ردیاب یا در اختیار گرفتن کنترل آن می­ تواند مشکلات بزرگی برای شرکت­ ها با هر ابعادی ایجاد کند. برای جلوگیری از این موضوع می­ توان کارهای زیادی جهت بهبود امنیت ردیاب­ ها انجام دهید. شما به عنوان مدیر ناوگان باید تا حد امکان دسترسی به ردیاب‌ها را برای سارقان سخت تر کنید. در غیر این صورت از دست دادن ردیاب به معنای از دست دادن اطلاعات وسیعی از ناوگان و به طبع از دست رفتن منابع درآمدی شما خواهد بود.

راهکارهای ردیابی تلتونیکا بسیار بیشتر از یک ردیابی ساده است. طیف گسترده­ای از قابلیت­ ها در دسترس شما قرار گرفته و اینجاست که اهمیت ایمن سازی و نفوذناپذیری ردیاب ­ها مشخص می شود.

 

3.راهکار

تنظیم رمز عبور، پین یا کلمه ورود قبل از استفاده از ردیاب بسیار ضروری است. نصب ردیاب بدون در نظر گرفتن تنظیمات امنیتی یکی از رایج­ ترین اشتباهاتی است که شرکت­ ها مرتکب آن می­ شوند در صورتی که تنظیم این رمز عبور بسیار آسان است (حداقل 8 کاراکتر و ترکیبی از حروف بزرگ و کوچک، اعداد و حداقل یک کاراکتر خاص). عدم انجام این تنظیمات، دسترسی سارقان به ردیاب­ ها را آسان می ­کند زیرا ممکن است دسترسی به فایل تنظیمات اصلی را بدانند یا بتوانند آن را پیدا کنند.

با قابلیت­ های ردیاب ­های تلتونیکا برای ایجاد اتصال ایمن، به سرقت رفتن ردیاب یا خرابکاری در عملکرد آن­ها سخت می­ شود. همه دستگاه‌های ردیاب تلتونیکا از پروتکل­ های امنیتی که در ادامه به آن اشاره شده­ است پشتیبانی می‌کنند.

 • رمزگذاری فایل تنظیمات (CONFIGURATOR KEYWORD)

دسترسی به فایل ­های تنظیمات باید فقط برای کسانی تعریف شود که نیاز به استفاده از آن دارند. در صورتی که کارمندان شرکت بخواهند برای پیکربندی از طریق سیستم کامپیوتری و اتصال USB به دستگاه ردیاب متصل شوند یک کلمه کلیدی (Keyword) لازم خواهد بود. در صورت دسترسی به فایل تنظیمات ردیاب از طریق اتصال بلوتوث، علاوه بر کلمه کلیدی، از یک پین برای همگام­ سازی با دستگاه استفاده می­ شود.

امنیت ردیاب

 

 • امن سازی از طریق پیامک (SMS SECURITY)

یک راه دیگر دسترسی به ردیاب­ های تلتونیکا تعریف نام کاربری و رمز عبور پیامکی است. علاوه بر این، پیکربندی دستگاه­ ها از طریق دستورات پیامکی نیز امکان پذیر است.

برای افزایش امنیت از طریق اتصال پیامکی، می ­توانید شماره تلفن ارسال کننده پیامک را به لیست شماره ­های مجاز در تنظیمات دستگاه ­ها (Configurator) اضافه کنید. ردیاب‌ها تمام دستورات دریافتی از شماره‌هایی که در نرم افزار پیکربندی تعریف نشده­ اند را نادیده می‌گیرند. بنابراین هیچ شماره دیگری نمی‌تواند دستورات پیامکی ارسال کرده و یا خرابکاری­ ای در تنظیمات دستگاه­ ها انجام دهد.

امنیت ردیاب

 

 • اپلیکیشن FMBT (FMBT APP)

با استفاده از برنامه Teltonika FMBT در تلفن ­های هوشمند و ثبت پین برای اتصال با یک ردیاب یا افزودن دستگاه خود به لیست MAC دستگاه­ های مجاز، می­توانید تمام جزئیات دستگاه خود از جمله تمامی اطلاعات اولیه مربوط به دستگاه، GNSS، GSM، وضعیت ورودی/خروجی ­ها، اطلاعات OBD و LV-CAN200 / ALL-CAN300 را مشاهده کنید. برای راه‌اندازی و اتصال به ردیاب از طریق بلوتوث، باید یک کلمه کلیدی را وارد کنید. سپس برنامه به شما این امکان را می‌دهد آدرس IP سرور، پورت و داده‌های APN خود را روی دستگاه ایجاد کرده یا تغییر دهید.

امنیت ردیاب

 

 • سامانه FOTA WEB

با FOTA WEB دسترسی آسان به ناوگان خود در هر نقطه از جهان را خواهید داشت. برای ارتقای فریمور یا ایجاد تغییر در فایل تنظیمات و پیکربندی، فقط باید یک نام کاربری و رمز عبور در نسخه مرورگر خود که از پروتکل HTTPS استفاده می­ کند ثبت کنید. این یعنی تمام ارتباط بین مرورگر شما و وب سایت رمزگذاری شده است. برای افزایش امنیت مطمئن شوید که اطلاعات ورود در اختیار افراد غیرمجاز قرار نگرفته باشد.

امنیت ردیاب

 

 • BLE STANDARD AES-128

با شروع از نسخه پایه فریمور 03.27.07 ما استاندارد رمزگذاری پیشرفته AES-128 را برای اطمینان از ایمن­ ترین روش انتقال داده کم انرژی بلوتوث (معروف به BLE) بین ردیاب­ های تلتونیکا و برنامه­ های تلفن همراه اختصاصی پیاده­ سازی کرده­ ایم. اگر یک کد AES در قالب HEX وجود داشته باشد داده ­های خروجی توسط کد پیکربندی شده رمزگذاری می­ شوند و داده­ های ورودی نیز رمزگشایی می­ شوند.

توجه داشته باشید که این یکی از قوی­ترین و پیچیده­ ترین روش ­های رمزگذاری به روش سریالی است که امروزه استفاده می­ شود. از اینجا می ­توانید با جنبه­ های فنی این ویژگی بیشتر آشنا شوید.

امنیت ردیاب

 

 • اتصال امن به سرور (SECURITY CONNECTION TO SERVER (TLS))

بعد از این از نسخه فریمور 03.27.07، قابلیتTransport Layer Security (TLS) برای سری دستگاه­ های FMB0YX، FMB9X0، FMB1YX، FMU1YX، FMM1YX، FMC1YX، FMB2YX و مدل FMT100 پیاده ­سازی شده است. این لایه یک پروتکل رمزنگاری است که امنیت داده ­های ارسال شده بین سرور و ردیاب خودرو را فراهم می­ کند. در اینجا می‌توانید درباره جنبه‌های فنی و به‌ روزرسانی TLS اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 

 

 • VPN

همیشه نگرانی ­های امنیتی در مورد اتصال تلفن ­های هوشمند به ردیاب­ ها وجود دارد. موبایل­ ها در برابر سرورهای متصل به شبکه شرکت در برابر حملات آسیب پذیری بالاتری دارند. بسیاری از شرکت‌ها نرم‌افزار ارزان قیمت موبایلی ارائه می‌کنند که ترافیک داده‌ها را رمزگذاری می‌کند یا موبایل ­ها را هنگام فعالیت‌های مشکوک نظارت می‌کند. تاکنون این حملات بسیار کم بوده ولی مواردی هستند که باید مراقب آن­ها بود. برای ایجاد اتصال ایمن می­ توانید از سیم کارت با پشتیبانی از اتصال VPN استفاده کنید. VPN به شما این امکان را می ­دهد که یک اتصال امن به شبکه ­ای دیگری از طریق اینترنت ایجاد کنید و تمام فعالیت­ های خود را ایمن کنید.

امنیت ردیاب

شکل 1:توپولوژی امنیت بالای ردیاب های تلتونیکا

 

4.مزایا

 • قابلیت ایمن­ سازی برای دستگاه‌های مختلف:

 ایجاد اطمینان از مجهز کردن ردیاب‌های تلتونیکا با گزینه‌های امنیتی مختلف (کلمات کلیدی، ورود به سیستم، گذرواژه‌ها، پین‌ها و لیست‌های شماره مجاز) برای انواع دستگاه‌ها (تلفن‌ها، موبایل­ های هوشمند، رایانه‌ها، سرورها، و برنامه FMBT) در جهت ایمن­سازی اطلاعات

 • سرعت بالای انجام تنظیمات ایمنی :

 در تنظیمات پیکربندی تلتونیکا تنظیم یا تغییر کلمات کلیدی، ورود به سیستم و رمز عبور، افزودن شماره تلفن مجاز یا پر کردن لیست MAC دستگاه­ های مجاز بسیار ساده و آسان است.

 • ارسال امن اطلاعات :

 رمزگذاری Data VPN.

 

5.چرا تلتونیکا؟

استفاده از ردیاب‌های تلتونیکا به شما این امکان را می‌دهد که در مورد ایمنی داده‌های حساس تجاری خود اطمینان داشته باشید و آسوده خاطر باشید که فرد دیگری نمی‌تواند به دستگاه‌ها متصل شده و اطلاعات شما را به سرقت ببرد.

دقیقا بر اساس شعار مجموعه یعنی “Easy key to IoT” (کلید آسان برای اینترنت اشیا)، ما روش ­های سریع و آسان برای تنظیم دسترسی­ ها، تعریف گذرواژه­ ها یا کلمات کلیدی، ارتقاء فریمور بدون مشکل و انجام تنظیمات مختلف پیکربندی ردیاب ­های تلتونیکا را ارائه می ­دهیم.