کنترل از راه دور سیستم های آبیاری شهری

کنترل از راه دور سیستم های آبیاری شهری 400 400 تلاش توسعه نیک آریا

کنترل از راه دور سیستم های آبیاری شهری

 

 

 1. مقدمه
 2. چالش
 3. همکاران
 4. راهکار
 5. توپولوژی
 6. مزایا
 7. چرا تجهیزات شبکه تلتونیکا؟

 

1.مقدمه

رشد مناطق شهری همچنان با سرعت حیرت انگیز قبلی در حال افزایش است. چشم انداز شهری نیز در حال تغییر بوده و به همین شکل آب و هوای محله ای نیز در حال تغییر است. شهرهای بزرگ بر دما، میزان بارش، باد، فشار هوا و بسیاری موارد دیگر تاثیر می گذارند. فرآیند وارونگی طولانی تر شده و غلظت آلودگی نیز افزایش یافته است.

سطح تیره آسفالت خیابان ها و پشت بام ساختمان گرما را در طول روز جذب کرده و در طی شب آن را بازتاب می نماید. به همین علت مهندسان شهری تلاش خود را بر این گذاشته اند تا با ابن اثر ناخواسته مقابله کنند. به نظر می رسد یکی از بهترین راه های بهبود شرایط توجه به جنبش شهر سبز است، گسترش فضای سبز در شهرها خود با چالش های عمیقی از جمله سیستم آبیاری شهری مواجه است.

 

2.چالش

باغ یا چمنزاری که بر فراز یک ساختمان قرار دارد، دیواری که پوشیده از گلدان های سبز است یا درختانی که در کنار پیاده رو کاشته شده اند نه تنها گرمای تولید شده در طول روز را جذب می کنند بلکه موجب تمیزی هوا نیز می شوند. در عین حال می دانید که گیاهان نیازمند مراقبت دائمی و رطوبت کافی برای رشد و گلدهی هستند.

از آنجا که رشد فضای سبز در داخل شهر موجب تغییرات بزرگی در آب و هوای محله ها می شود، رطوبت نیز به صورت صحیحی باید تنظیم شود. داشتن نیروهایی که به صورت فیزیکی به فضای سبز شهری مراجعت کرده و شرایط را بازرسی نماید یک راه حل با بهره وری پایین است. یک سیستم آبیاری شهری می تواند این نیاز را مرتفع نماید و به آبیاری سرعت ببخشد. سیستم آبیاری خودکار شده تا بازده این راهکار را بهبود دهد. به هر رو چنین راهکاری نیازمند اتصال تمامی سنسورها و موارد کنترلی برای سیستم آبیاری شهری است.

 

3.همکاران

شرکت HB Water Technology راهکارهای فناورانه ای در حوزه آبیاری شهری برای سالیان دراز معرفی کرده است. این شرکت کلیه فرآیند را از مشاوره و مهندسی راهکارها گرفته تا مراحل نصب و نگهداری مد نظر قرار دارد. تخصص این شرکت موارد بسیاری از جمله باغچه های مستقر در پشت بام ها، باغ های عمودی  و سایر پروژه های سبز رده بالا را شامل می شود.

شرکت Comgat کمک به اتصال وایرلس در راهکارهای مربوط به اینترنت اشیا از سال 2015 نموده است. این شرکت متخصص تامین سیم کارت برای زیر ساخت های هوشمند سازی است.

 

4.راهکار

سه شرکت تخصص های خود را ترکیب کرده اند تا سیستم مدیریت از راه دور آبیاری شهری برای فضای سبز را راه اندازی کنند. شرکت HB Water جعبه کنترل رطوبت آبیاری (Irrigation Moisture Control) را برای ردیابی تغییرات شرایط آب و هوایی و فعال کردن سیستم آبیاری از راه دور در زمان نیاز طراحی و ساخته است. جعبه کنترل رطوبت موجود در خاک، دما، فشار آب و جریان را پایش می کند. بر اساس این داده ها آبیاری می تواند به گونه ای تنظیم شود که در زمان نیاز به گیاهان به صورت خودکار آب دهد و یا از راه دور از طریق APP یا مرورگر اینترنت سیستم را فعال کند.

راه اتصال از طریق روتر سلولار صنعتی RUT240 تلتونیکا است که در داخل جعبه کنترل قرار دارد. روترهای تجهیزات شبکه تلتونیکا برای این سناریو عالی هستند چرا که می توانند شرایط سخت محیطی مانند گرما، سرما و رطوبت را تحمل کنند. سنسورها سپس می توانند داده ها را به یک مرکز پایش ارسال کنند تا در آنجا مورد تحلیل قرار گیرند. اینگونه می توانید مراقب فضای سبز شهر باشید بدون آنکه از افراد کارآزموده در محل استفاده کنید.

 

5.توپولوژی

کنترل از راه دور سیستم های آبیاری شهری

 

6.مزایا

 • روتر مدل RUT240 می تواند در شرایط سخت محیطی مانند گرما و رطوبت کار کند که معمولا این موضوع در سیستم های آبیاری شهری مطرح است.
 • داشتن چندین اتصال I/O امکان پایش از راه دور و کنترل اجزای متصل را فراهم می آورد.
 • روتر سلولار صنعتی اتصال 4G LTE را فراهم کرده که اجازه انتقال داده های جمع آوری شده از سنسور به مرکز پایش را فراهم می کند.
 • امکان مدیریت از راه دور اجزای متصل شده از طریق APP یا مرورگر.

 

7.چرا تجهیزات شبکه تلتونیکا؟

شرکت HB Water Technology تجهیزات شبکه تلتونیکا را به خاطر طراحی فشرده و مستحکم آنها انتخاب نموده است. مطابقت نرم افزار RutOS با نرم افزارهای مختلف مزیت بزرگی در این راهکار است که اجازه پایش همه تجهیزات به کار رفته و جمع آوری داده های آنها را دارد. شرکای تلتونیکا نیز از پشتیبانی که بخش تجهیزات شبکه از مشتریان خود دارند راضی هستند.